top of page
Uczniowie uczÄ…cy siÄ™ matematyki

Z naukÄ… tabliczki mnożenia jest jak z jazdÄ… na rowerze – potrzeba wiele prób i ćwiczeÅ„, żeby opanować tÄ™ umiejÄ™tność do perfekcji. WysiÅ‚ek nie idzie na marne, bo kiedy raz siÄ™ nauczymy – nigdy nie zapominamy ani jazdy na rowerze, ani tabliczki mnożenia.

Szybka nauka tabliczki mnożenia
Dziecko rozpoczynajÄ…c szkolnÄ… przygodÄ™, rozpoczyna również przygodÄ™ z naukÄ… tabliczki mnożenia. DziÄ™ki jej znajomoÅ›ci bÄ™dzie siÄ™ pewnie czuÅ‚o na lekcjach matematyki.
Pytanie, jak nauczyć je tabliczki mnożenia, żeby nie byÅ‚o to dramatycznym przeżyciem dla wszystkich domowników? Czy istniejÄ… sposoby na szybkÄ… naukÄ™ tabliczki?


NajpopularniejszÄ… metodÄ… nauki tabliczki mnożenia jest „musisz usiąść i wkuć to na pamięć jak mama, tata, babcia i dziadek”. Wielu rodziców wyznaje zasadÄ™, że skoro u mnie siÄ™ sprawdziÅ‚o, to u mojego dziecka również zadziaÅ‚a. BÅ‚Ä…d. Jako rodzice, musimy pamiÄ™tać, że nasze dziecko jest osobnÄ… jednostkÄ… z indywidualnymi potrzebami. I być może ta metoda na nie, nie zadziaÅ‚a. Jak zatem nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? Sprawdźmy polecane metody.


Pozytywne myślenie
Zapewne myÅ›lisz teraz – co za banaÅ‚. Jak ma to pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia? Dzieci wyczuwajÄ… negatywne nastawienie rodziców. Po kilku, kilkunastu czy kilkudziesiÄ™ciu próbach ćwiczenia tabliczki mnożenia, czÄ™sto to my, rodzice pierwsi tracimy cierpliwość. Skoro my znamy zasady mnożenia, dlaczego nasze dziecko nie potrafi ich pojąć? Przypomnijmy sobie jak wyglÄ…daÅ‚a nasza droga do poznania tabliczki mnożenia – przez krew, pot i Å‚zy i odpuśćmy sobie te wspomnienia. Nie chcemy przecież, żeby nasza pociecha miaÅ‚a tak traumatyczne przeżycia. Nie krytykujmy matematyki i tabliczki mnożenia, w zamian pokażmy dziecku, że nauka matematyki może być wspaniaÅ‚Ä… przygodÄ… i wcale nie musi być okupiona pÅ‚aczem i zarwanymi nocami. Pozytywne nastawienie to poÅ‚owa sukcesu! MyÅ›lÄ…c pozytywnie o nauce tabliczki mnożenia – dziecko chÄ™tniej bÄ™dzie poznawaÅ‚o tajniki mnożenia.


Nauka przez zabawÄ™!
Tabliczka mnożenia dla dzieci nie musi być trudna – wystarczy kilka kreatywnych zabaw, aby dziecko nieÅ›wiadomie przyswoiÅ‚o wiedzÄ™. Niech nauka mnożenia nie bÄ™dzie dla dziecka karÄ… i traumÄ…, tylko czasem spÄ™dzonym z rodzicem, który okazuje mu wsparcie.


Gra w kości, czyli szybka nauka tabliczki mnożenia
Potrzebne sÄ… dwie koÅ›ci. JednÄ… rzucasz Ty, drugÄ… rzuca dziecko. Dwie liczby, które wypadÅ‚y mnożycie przez siebie. PamiÄ™taj, żeby mnożyć z dzieckiem naprzemiennie, w innym wypadku zabawa zamieni siÄ™ w nudne odpytywanie i szybko siÄ™ znudzi.


Tabliczka mnożenie w kolorowankach
Możesz wykonać je samodzielnie lub wydrukować gotowe z Internetu. Tabliczka mnożenia do kolorowania to prosty obrazek: np. fragment ulicy z domami, samochodami, fragmentem nieba. Wszystkie elementy podzielone na maÅ‚e fragmenty, wewnÄ…trz których znajdziemy zapisane dziaÅ‚ania tabliczki mnożenia np. 3x3, 5x7, itd. Obok legenda wskazujÄ…ca, na jaki kolor należy pomalować dany wynik np. wszystkie części rysunku, które daÅ‚y wynik 9, należy pokolorować na czerwono, itd. Być może sam pamiÄ™tasz ze szkoÅ‚y ten sposób nauki?


Tabliczka mnożenia jako Memory
Będziecie potrzebować: blok techniczny, brystol lub inny sztywny karton, mazaki i nożyczki.
Karton rozcinamy na parzystÄ… liczbÄ™ prostokÄ…tów – 10, 14, 18 – w zależnoÅ›ci ile dziaÅ‚aÅ„ chcemy z dzieckiem wykonać. Na poÅ‚owie zapisujemy dziaÅ‚ania tabliczki mnożenia, na drugiej poÅ‚owie wyniki tych dziaÅ‚aÅ„. Karty do gry rozkÅ‚adamy jak w klasycznym memory – zapisanÄ… stronÄ… do stoÅ‚u. I zaczynamy grÄ™: losujemy dwie karteczki i sprawdzamy czy wynik jest zgodny z dziaÅ‚aniem. JeÅ›li tak, zdobyliÅ›my punkt. Wygrywa ten, kto zdobÄ™dzie wiÄ™cej par.


Czarny Piotruś a tabliczka mnożenia
Do wykonania kart potrzebne będą: blok techniczny, brystol lub inny sztywny karton, mazaki i nożyczki.
Tak jak w Memory, karton rozcinamy na parzystÄ… liczbÄ™ prostokÄ…tów – 10, 14, 18 – w zależnoÅ›ci ile dziaÅ‚aÅ„ chcemy z dzieckiem ćwiczyć. Na poÅ‚owie zapisujemy dziaÅ‚ania tabliczki mnożenia, na drugiej poÅ‚owie wyniki tych dziaÅ‚aÅ„. Karty do gry rozdajemy miÄ™dzy graczy. Gracz trzyma karty przed sobÄ…, tak aby byÅ‚y widoczne tylko dla niego. Każdy z uczestników zaczyna od odÅ‚ożenia par, które wylosowaÅ‚. NastÄ™pnie wybrany gracz zaczyna dolosowywać kartÄ™ od przeciwnika lub z kart leżących na Å›rodku stoÅ‚u. Wygrywa ten, kto pierwszy bÄ™dzie miaÅ‚ same pary i zostanie bez kart.

Jak wspomóc dziecko w nauce matematyki? - dobre rady
Zabawki edukacyjne
bottom of page